menu

Jak złożyć komputer do gier w 2024 roku?

Pierwszy, zawsze aktualny poradnik bez BS

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2024 | 8 minut czytania

Komputer gamingowy

Szukasz komputera gamingowego? Interesuje Cię szybkie podsumowanie aktualnie dostępnych platform oraz podzespołów, konkretne rady i wskazówki? Masz dość czytania poradników sprzed kilku miesięcy lub lat?

Jeśli tak to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie.

Poniżej znajdziesz konkretne porady, wskazówki i rozważania które wynikają z naszego wieloletniego doświadczenia jako pasjonatów sprzętu IT. Poradnik ten jest aktualizowany na bieżąco także bez względu czy zaglądasz tu w 2023 czy 2030 nigdy nie ominie Cię nic ważnego.

Czytając dalej dowiesz się:

  1. Jak dobrać podzespoły pod konkretny typ gier, rozdzielczość i okres w jakim wymieniasz sprzęt
  2. Przeczytasz o tym w które platformy warto zainwestować, jakie są ich mocne oraz słabe strony
  3. Dowiesz się na co zwrócić uwagę wybierając karty graficzne, zasilacze, chłodzenie oraz obudowę
  4. A do tego obalimy chwyty marketingowe producentów kart graficznych, płyt głównych czy zasilaczy na które przeważnie nabierają się konsumenci

Mam Twoją uwagę, czytaj dalej.

KILKA KWESTII NA POCZĄTEK

Zanim jednak przejdziemy do wyboru podzespołów potrzebnych do zbudowania komputera gamingowego warto zastanowić się nad czterema kwestiami które będą rzutowały na to co wrzucimy do naszego koszyka i ile zapłacimy za nasz zestaw.

SPRAWA NAJWAŻNIEJSZA, W CO LUBISZ GRAĆ?

Dlaczego to ważne? Otóż zupełnie inaczej buduje się komputer do gier w strzelanki sieciowe takie jak CS:GO, Valorant czy Apex Legends a inaczej składa maszynę pod gry z kategorii potrójnego A (Triple AAA) takie jak God Of War, Horizon Zero Dawn czy Hogwart Legacy nie mówiąc już o stacjach do simracingu czy streamingu.

Mówiąc najprościej:

Jeśli cały czas spędzasz w grach z kategorii strzelanek sieciowych twoim celem będzie zredukowanie szeroko rozumianego opóźnienia (latency) czyli momentu w którym zobaczysz na ekranie przeciwnika do chwili gdy wykonasz akcję (jest to duże uproszczenie a nie definicja a samo zagadnienie wymaga osobnego artykułu). Prawdopodobnie optymalizując grę i tak skończysz korzystając z najniższych ustawień grafiki wydając na akcesoria przynajmniej tyle samo co na komputer. Generalnie 1080p, 240 hz, bez ray tracing i innych udziwnień a do tego dobra myszka, klawiatura i epicki monitor.

Gry AAA

Tutaj z kolei nie stawiamy na szalone odświeżanie - 100 klatek na sekundę spokojnie wystarczy do płynnej rozgrywki. Warto jednak zainwestować w lepszą grafikę nawet kosztem potężnego procesora tak by można było podkręcić ustawienia na high i potencjalnie zwiększyć rozdzielczość do 1440p lub 4k uruchamiając przy tym ray tracing. Takie komputery przeważnie kosztują nieco więcej niż zestawy do competitive shooters jednak nawet w ramach ograniczonego budżetu da się wybrać coś sensownego.

Streaming to maszyny najwyższej klasy przeważnie na kartach NVidia ze względu na lepsze wsparcie OBS. Mocny procesor, silna grafika a do tego duża ilość pamięci RAM i pojemność dysku a wszystko po to by obsłużyć wiele monitorów i kilka wymagających programów jednocześnie.

Naturalnie, kategorii gier jest jeszcze więcej jednak nie jesteśmy w stanie opisać tutaj wszystkich.

ROZDZIELCZOŚĆ W JAKIEJ GRASZ.

Tutaj temat jest raczej prosty, wraz z wzrostem rozdzielczości rosną wymagania względem karty graficznej a maleją względem procesora. Do 1080p w zupełności wystarczą nam podstawowe karty graficzne od 1000 zł w górę gdzie w 4K mówimy raczej o wydatku od 5000 zł plus jeśli chcemy mieć coś na długie lata. 1440p jest obecnie uznawane za sweet spot w który większość graczy powinna celować ze względu na sensowny balans pomiędzy wrażeniami z rozgrywki a cenami sprzętu oraz peryferiów.

I tak, jeśli nie masz dobrego monitora gamingowego - warto zarezerwować część budżetu na upgrade tego właśnie elementu. Różnica pomiędzy 60 Hz a 144 Hz to jak różnica pomiędzy 20 letnim maluchem a nowym BMW serii 3 - nie ma nawet co porównywać.

CZĘSTOTLIWOŚĆ WYMIANY SPRZĘTU.

Zastanów się jak często wymieniasz sprzęt komputerowy? A jeśli już to czy w całości czy raczej poprzez ulepszenie poszczególnych podzespołów? Od odpowiedzi na to pytanie będzie zależeć jaką platformę powinieneś wybrać.

Z moich obserwacji graczy można podzielić na kilka grup.

Pierwsi, robią research i kupują fajną maszynę gamingową na tu i teraz a następnie przestają śledzić branże przez następne 5-8 lat. Następnie, gdy ich komputer przestaje nadawać się do użytku kupują nową maszynę i znowu mają spokój na następne lata.

Druga grupa robi update stopniowo. Na początek kupuje się zestaw z nieco lepszym procesorem, albo przynajmniej z opcją upgrade do lepszego CPU i słabszą grafiką a za kilka lat gdy budżet na to pozwoli wymienia kartę graficzną. I tak na okrągło.

Trzecia grupa, chce mieć zawsze najlepszy sprzęt i robi aktualizację w zasadzie na bieżąco zmieniając poszczególne podzespoły niemalże każdego roku. Są to przeważnie bardzo świadomi użytkownicy z większym budżetem.

Bez względu do której grupy należysz warto na samym początku odpowiedzieć sobie na pytanie o przyszłość naszego sprzętu ponieważ na tej podstawie można lepiej dobrać platformę na której oprzemy swój zestaw.

WIARA W BENCHMARKI, PORÓWNANIA SPRZĘTU, ITD …

W internecie znajdziecie całą masę porównań kart graficznych, procesorów, płyt głównych, zasilaczy a nawet podkładek komputerowych. Nie zamierzam bynajmniej twierdzić, że są to materiały zupełnie bezwartościowe bo tak nie jest, warto jednak wiedzieć jak się takie zestawienia przygotowuje by potem nie okazało się, że sprzęt który posiadamy działa nieco inaczej.

Otóż, zauważcie, że testując karty graficzne przeważnie łączy się je z najsilniejszym dostępnym procesorem na rynku bez względu na klasę karty, podobnie zresztą słabsze procesory łaczy się z najpotężniejszymi kartami graficznymi. Grzebiąc po YouTube bez problemu traficie na recenzje gdzie RTX 3060 działa w parze z i9-14900K i szybkim DDR5 7200 MHz lub i3-12100F i RTX 4090.

Jest to celowe działanie! W całym przedsięwzięciu chodzi o to by wygenerować sytuację w której sprzęt jest pchnięty do granic swoich możliwości nawet jeśli takie połączenie nie ma sensu z perspektywy standardowego użytkownika. Budując komputer gamingowy warto poszukać złotego środa czyli sytuacji gdzie zarówno procesor jak i karta graficzna pracują w optymalnej konfiguracji, nie przepłacając przy tym za płytę główna z górnej półki ani chłodzenie czy dyski SSD generacji 5.

Takie zestawy znajdziecie między innymi na naszej stronie internetowej Madman Gaming gdzie mogą one z powodzeniem służyć jako inspiracja do Twojego komputera gamingowego.

PODSTAWY MAMY ZA SOBĄ. CZAS NA WYBÓR PLATFORMY

Intel vs AMD

Kupując nowy komputer gamingowy warto swoją uwagę skupić na dwóch platformach ignorując starsze rozwiązania.

  • Intel - Raptor Lake na gnieździe procesora Socket LGA 1700 + DDR5
  • AMD - procesory z rodziny Ryzen 7xxx na gnieździe procesora Socket AM5 + DDR5

Powodem jest tutaj wyraźny spadek cen pamięci DDR5, płyt głównych na podstawce AM5 czy samych procesorów od niebieskich i czerwonych dzięki czemu granica pomiędzy starszymi rozwiązaniami a LGA1700 / AM5 zdecydowanie uległy zatarciu. O każdej z tych platform można by napisać osobny artykuł jednak dla wygody poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje które pomogą wam dokonać wyboru.

JEŚLI SZUKASZ NAJBARDZIEJ STABILNEJ PLATFORMY GAMINGOWEJ Z BEZKOMPROMISOWĄ WYDAJNOŚCIĄ ZERKNIJ NA - Intel LGA 1700 + DDR5

Mam tutaj na myśli procesory z rodziny Raptor Lake czyli Intele 13tej i 14tej generacji od i5-13400 F w górę w połączeniu z szybkimi pamięciami DDR5 6000 MHz CL32. Najnowsze Intele świetnie radzą sobie z pamięciami DDR5 w dużej mierze unikjąc powszechnych w zeszłym roku problemów z taktowaniem pamięci czy cast latency gdzie teoretycznie kompatybilne moduły nie działały na pewnych płytach głównych. Dodatkowo większośc procesorów z rodziny Raptor Lake oferuje fenomenalną wydajność zarówno w grach jak i aplikacjach bijąc tym samym słabsze jednostki od AMD na główę - wyjątkiem jest tu niestety procesor i3-13100F którego z wielu powodów nie mogę polecic.

Ok, a jak to jest z 13tą i 14tą generacją? Uczciwie mówiąc mamy tutaj do czynienia z kosmetycznym upgradem który jest w zasadzie nieodczuwalny w grach czy to aplikacjach także nie warto spędzać czasu rozkminiając różnice między i5-13600KF a i5-14600KF - obie dadzą radę.

Sama platforma LGA1700 ma naturalnie też swoje minusy, topowe procesory z rodziny Raptor Lake pobierają ponad 250W mocy w peeku i są trudne do schłodzenia także trzeba będzie się wyposarzyć w dobry system chłodzenia. Dodatkowo, prawopodobnie nie pojawią się już nowe chipy na LGA1700 także ewentualna aktualizacji sprzętu w przyszłości będzie wiązała się z wymianą płyty głównej.

JEŚLI CHCESZ MIEĆ MOŻLIWOŚĆ UPDATE POSZCZEGÓLNYCH PODZESPOłÓW A GAMING TO TWOJA DOMENA WYBIERZ - AM5 + DDR5

Powodów jest kilka, patrząc na to co działo się z AM4 możemy tutaj liczyć na silne wsparcie AMD i przynajmniej kilka generacji nowych procesorów które z powodzeniem będą działać na starszych płytach głównych. Do tego dochodzą procesory X3D takie jak Ryzen 7 7800 X3D czy nawet Ryzen 9 7950 X3D które z powodzeniem biją Intele na głowę jeśli chodzi o wydajność w grach.

Kolejnych trudnym do przecenienia plusem platformy AM5 jest jej energooszczędność. Niemalże wszystkie dostępne procesory zużywają mniej energii niż ich odpowiedniki Intela oferując taką samą lub większą wydajność w grach. Ma to szczególnie znaczenie jeśli planujesz zbudować mniejszy system w obudowie SFF (small form factor) gdzie opcje chłodzenia cieczą są mocno ograniczone.

Pamiętaj, że punktu widzenia gier jak i większości programów nie ma absolutnie żadnej różnicy z jakiej platformy korzystasz. Zarówno Intel jak i AMD mają bardzo mocną ofertę i trudno tutaj o zły wybór jeśli wiesz czego szukasz.

IDZIEMY DALEJ, CZAS NA WYBÓR POSZCZEGÓLNYCH PODZESPOŁÓW.

KARTA GRAFICZNA DO KOMPUTERA GAMINGOWEGO?

Karta graficzna

Wbrew temu co sugeruje większość poradników komputerowych wybór karty graficznej jest najważniejszą decyzją jaką musisz podjąć podczas budowania komputera do gier i sprowadza się do:

  • Gier w które grasz
  • Rozdzielczości w której grasz
  • Tego czy streamujesz, renderujesz grafikę itd

Szukając budżetowego zestawu do 1080p warto postawić na Radeony takie jak RX 6650 XT i RX 6700 lub świetną kartę RTX 4060 8 GB. Wprawdzie Radeony posiadają gorsze wsparcie dla RayTracing i DLSS 3.0 jednak prawda jest taka, że w tym przedziale cenowym nie ma sensu liczyć na te technolgoie ze względu na ograniczoną moc kart graficznych a DLSS w 1080p i tak nie ma sensu biorąc pod uwagę konieczność przeskalowania się z 720p. Radeony z kolei oferują więcej pamięci VRAM i lepszą wydajność w renderowaniu grafiki co pozytywnie wpłynie na wydajność w grach.

Minus, niestety nadal Radeony sa bardziej problematyczne w codziennym użytkowaniu niż karty NVidia ze względu na błędy w sterowniach - jest to raczej sporadyczna sytuacja jednak zdarzało nam się mieć karty które potrafiły się na chwilę rozłączyć lub gry w których nie wstały. Czy jest to powód by je odrzucić? Coś, wszystko zalezy od tego jak dobrze radzisz sobie z komputerem - także ostateczną ocenę zostawiam Tobie.

Masz nieco większy budżet i interesuje Cię 1440p, przy obecnym układzie sił mój wybór wahałby się pomiędzy dwoma kartami graficznymi Radeonem RX 7800 XT lub GeForce RTX 4070 Super a decyzja prawdopodobnie sprowadziła by się do ceny. Co więcej, biorąc pod uwagę kierunek rozwoju gier i ich zasobożerność już w niedalekiej przyszłości będziemy potrzebowali przynammniej 12 GB pamięci VRAM jeśli nie chcemy mieć do czynienia z nieprzyjemnymi artefaktami i spadkiem FPSów co skutecznie eliminuje RTX 4060 TI 8 GB z konkurencji. Warto pamiętać także o tym, że karty NVidia pobierają mniej energii niż odpowiedniki AMD oferując przy tym lepszą wydajność w 1% lows czyli minimalnej ilości klatek w najbardziej wymagających scenach. Inaczej ujmując, zużywają mniej mocy oferując tym samym lepszą wydajność w kluczowych momentach co da nam lepsze wrażenia z rozgrywki.

Szukasz czegoś do streaming - zdecydowanie karty NVidia od RTX 4070 TI SUPER w górę ze względu na wsparcie AV1 oraz OBS.

I wreszcie, rozgrywka w 4K - tutaj znowu robi się ciekawie ponieważ pod koniec stycznia 2024 pojawiła się nowa karta (tj w sumie stara ale tańsza) RTX 4080 SUPER oraz ponownie do sprzedaży wróciły RTX 4090. Ze strony czerwonych z kolei nadal mocno trzyma się RX 7900 XTX chociaż jego pozycja została uszczuplona właśnie RTX 4080 Super. Z tego też względu wg mnie na chwilę obecną najlepszym wyborem jest RTX 4090 a następnie 4080 Super - obie karty oferują świetną wydajność w grach, wsparcie dla RayTracing i DLSS 3.0 a do tego są w stanie obsłużyć nawet najbardziej wymagające tytuły w 4K.

PROCESOR DO KOMPUTERA GAMINGOWEGO?

Procesor

Procesor ma ogromny wpływ na wydajność gier, szybkość renderowania grafiki, płynność animacji i ogólną responsywność komputera także nie warto tutaj nadmiernie oszczędzać. Wchodząc w rok 2024 zdecydowanie stawiałbym na jednostki posiadające przynajmniej 6 fizycznych core takie jak i5-13400F czy Ryzen 7500F ze względu na odczuwalne różnice w codziennym użytkowaniu komputera pomiędzy tymi procesrami a choćby i3-12100F czy starszymi Ryzenami.

Niestety, nie jesteśmy w stanie tutaj rozważyć wszystkich możliwych kombinacji procesorów oraz kart graficznych jednak z pomocą może przyjść nasz konfigurator gdzie w ramach każdego budżetu znajdziecie idealne połączenie CPU + GPU.

Alternatywną, dobrą strategią jest również dobór procesora przerastającego możliwości wybranej przez nas karty graficznej dzięki czemu unikniemy jakichkolwiek bottlenecków i zapewnimy sobie możliwość aktualizacji GPU w przyszłości.

PŁYTA GŁÓWNA DO KOMPUTERA GAMINGOWEGO?

Płyta główna

Mając procesor jak i kartę graficzną czas na wybór odpowiedniej płyty głównej. Podobnie jak procesory płyty dzielą się ze względu na typ gniazda procesora - AM5, LGA1700 - a w ramach konkretnego socketu na odpowiednie Chipsety zapewniające dostęp do dodatkowych funkcji każdej płyty głownej.

Sam podział może być dość skomplikowany dla osoby która nie siedzi na bieżąco w sprzęcie komputerowym dlatego poniżej postaramy się podsumować dostępne opcje ograniczając rozważania do modeli które mają realne znaczenie z perspektywy budowy komputera gamingowego.

I tak, dla procesorów Intela warto spojrzeć na płyty oznaczone jako:

  • B760 - są to jedne z najtańszych płyt z rodziny LGA 1700 jednak bez problemu wystarczą do procesorów takiich jak i5-14600KF. Wybierając B760 poświęcamy możliwość podkręcania procesora w zamian za lepszą cenę co w praktyce może mieć zerowe znaczenie ze względu na to, że obecne procesory są już fabrycznie skonfigurowane tak by wiele więcej nie dało się z nich wykręcić. Szkoda jedynie, że w płytach z serii B760 nie mamy możliwości undervoltingu.
  • Z790 - to topowe płyty z możliwością podkręcania procesora, undervoltingu, dużą ilością portów jak i slotów M.2 SSD. Fajne dla entuzjastów lub osób szukających konkretnych rozwiązań, natomiast nie wnoszące nic z perspektywy wydajności standardowego komputera gamingowego który działa na ustawieniach stockowych. Procesor i7-14700K zapewni nam dokładnie tyle samo FPS na płycie B760 co na dwa razy droższej Z790 tak długo jak dokonaliśmy wyboru odpowiedniej jednostki.

Podobnie dla AMD, warte uwagi są:

  • B650 (AM5), B650E (AM5) - które, bez problemu obsłużą nawet najpotężniejsze obecnie dostępne procesory
  • X670E - topowe płyty dla entuzjastów szukających konkretnych rozwiązań.

Budując komputer gamingowy który ma świetnie działać a nie służyć jako zabawka do overclockingu w zupełności wystarczą płyty z serii B650. Wprawdzie producenci płyt głównych podkreślają fakt, że w droższych modelach mamy lepsze sekcje zasilania jednak w praktyce nawet tańsze płyty często zapewniają wystarczającą wydajność pod topowe procesory z rodziny AMD.

Przed zakupem warto zapoznać się z niezależnymi recenzjami nie odrzucając na wstępie płyt takich firm jak choćby ASRock który na przestrzeni lat poczynił niesamowite postępy czego nie można powiedzieć o ASUSie i jego stabilnej degradacji.

Wybierając płytę główną w zupełności można zignorować to czy płyta ma:

  • PCI-E x16 Gen 5 - obecnie nawet RTX 4090 go nie wykorzystuje
  • Sloty na SSD PCI-E x4 Gen5 - takich dysków jest mało, są mega drogie i dość nadal mocno się przegrzewają
  • SLI - ta technologia już umarła

Warto jednak upewnić się, że będziemy mieć:

  • Dostatecznie dużo portów USB potrzebnych do podłączenia peryferiów
  • Kartę sieciową WiFi / Bluetooth (o ile jest to dla nas ważne)
  • Dobre audio
  • Odpowiednią ilość miejsc na dyski SSD
  • PUMP header jeśli planujemy użyć AIO

PAMIĘĆ DO KOMPUTERA GAMINGOWEGO?

Pamięć DDR5

Biorąc pod uwagę fakt, że w ostatnich miesiącach ceny pamięci DDR5 wyraźnie spadły na chwilę obecną nie ma już sensu rozważać starszych modułów DDR4 o ile naprawdę nie jesteśmy zmuszeni oszczędzać każdej złotówki a nawet jeśli to lepiej poczekać 1-2 miesiące i zaopatrzyć się w nowsze moduły.

Sam wybór pamięci RAM będzie w dużym stopniu zależał od dwóch czynników - wykorzystanej platformy tj procesora i płyty głównej jak i sposobu użycia sprzętu a konkretniej a my powinniśmy zwrócić uwagę na parametry takie jak:

  • Taktowanie - za sweet spot zapewniający szybką i stabilną pracę obecnie uważa się moduły o prędkości 6000 MHz zarówno w przypadku Intel jak i AMD, przy czym procesory z serii K są w stanie obsłużyć szybsze moduły - tak do 7200 MHz jeśli trafi nam się odpowiedni bin
  • Opóźnienie (Cast latency) - tutaj naturalnie im mniej tym lepiej przy czym osobiście celowałbym w CL30, CL32 w przypadku modułów 6000 MHz
  • Pojemność - do gier w zupełności wystarczy nam 32 GB DDR5, do pracy przy programach graficznych, AI, itd polecałbym większa ilość pamięci. Ten aspekt nalezy na poważnie rozważyć ze względu na to, że potencjalna rozbudowa w przypadku modułów DDR5 może być trudna.

Bez względu na naszy wybór przed zakupem pamięci DDR5 należy sprawdzić jej kompatybilność z wybranym procesorem i płytą główną. By to zrobić wchodzimy na stronę producenta płyty głównej, zakładka support / wsparcie i tak odnajdujemy QVL list czasem nazywaną kompatybilnością. W ten sposób uzyskamy potwierdzenie od producenta płyty, że moduł przez nas zakupiony będzie działał w takiej konfiguracji.

DYSK SSD DO KOMPUTERA GAMINGOWEGO

Dysk SSD

Na chwilę obecną mamy pięć rodzajów dysków do wyboru:

  • HDD - stare i powolne które nie mają zastosowania w ramach nowoczesnego zestawu gamingowego
  • SSD SATA - wyparte przez dyski z interfejsem PCI-E, rzadko warte swojej ceny
  • SSSD PCI-E x4 Gen3 - nieco starsza konstrukcja która powoli odchodzi do lamusa ze względu na wyraźny spadek cen dysków czwartej generacji
  • SSD PCI-E x4 Gen4 - obecnie najpopularniejsza wersja dysku SSD PCI-E x4 Gen4 z prędkością niemalże dwukrotnie przewyższającą dyski 3ej generacji
  • SSD PCI-E x4 Gen5 - najnowsze, potencjalnie najlepsze i najszybsze dyski 5tej generacji które niestety ze względu na swoje problemu wieku dziecięcego nie są warte Twojej uwagi (jeszcze)

Biorąc pod uwagę ostatnie spadki cen dysków SSD, najlepiej wychodzi się na dyskach SSD PCI-E x4 Gen4 ponieważ zapewniają one bardzo duże prędkości zapisu / odczytu przy względnie niskiej cenie. Pojemność - 1 TB to minimum.

Chłodzenie procesora do komputera gamingowego?

Chłodzenie procesora

Dla ułatwienia nasze rozważania zawęzimy do dwóch typów chłodzeń - powietrznego oraz AIO całkowicie ignorując kwestię chłodzeń pasywnych jak i rozwiązań custom loop. Prawdopodobnie jeśli interesują cię dwa ostatnie typy chłodzeń to i tak nie czytasz tego artykuły :-)

Zatem do rzeczy.

Chłodzenia pawietrzne, tzn air coolers to proste rozwiązania cieszące się naprawdę niesamowita wydajnością i praktycznie zerową awaryjnością ze względu na swoją budowę. Chłodzenia te bez problemu powinny obsłużyć nam większość dostępnych procesorów z wyjątkiem potworów takich jak Intel i7-14700K czy i9-14900K, naturalnie zakładając, że odpowiednio dobraliśmy rozmiar chłodzenia do wymagań termicznych procesora.

AIO z kolei to prestige, wygląd oraz konieczność jeśli ktoś zamierza ujarzmić i9-14900K w pełnym obciążeniu. Warto jednak pamiętać, że żadne AIO nie będzie miało takiej żywotności jak chłodzenie powietrzne ze względu na złożoną konstrukcję pompy jak i osad który z czasem wytrąci się wewnątrz zamkniętego układu. Także kupując AIO musimy liczyć się z koniecznością jego wymiany albo spadkiem efektywności za kilka lat.

Podobnie jak w przypadku płyt głównych warto tutaj zrobić niezależny research jednak nie ma co przepłacać za chłodnicę wodną do jednostek takich jak i5-13600K czy najnowsze Ryzeny. Dodatkowo załączone chłodzenie świetnie sprawdza się w przypadku procesorów takich jak i5-13400f, Ryzen 5 7600 także można tutaj trochę zaoszczędzić.

Wyjątkiem jest sytuacja gdzie AIO jest dla nas elementem ozdobnym wtedy żadna z zasad opisanych powyżej nie ma znaczenia i montujemy Krakena na i3-12100f - spotkaliśmy się z taką sytuacją :P.

A co do samej ciszy to powszechnie przyjmuje się, że chłodzenia wodne są cichesz od chłodzeń powietrznych co niestety nie zawsze jest prawdą. Bardzo duża ilość chłodzeń wodnych AIO ma wyraźnie słyszalną pompkę przez co komfort pracy na komputerze w nie wyposarzony jest niższy niż przy użyciu topowego chłodzenia powietrznego od Noctua czy Be Quiet które są w zasadzie niesłyszalne. Wyjątkiem jest sytuacja gdzie AIO jest dla nas elementem ozdobnym wtedy żadna z zasad opisanych powyżej nie ma znaczenia i montujemy Krakena na i3-12100f - spotkaliśmy się z taką sytuacją :P.

ZASILACZ DO KOMPUTERA GAMINGOWEGO?

Chłodzenie procesora

Najwięcej soku w naszym komputerze gamingowym będzie potrzebował procesor oraz karta graficzna, przy czym wymagana moc zasilacza jest też uzależniona od tego ile mamy dysków, wentylatorów, rgb oraz czy podłączamy do PC urządzenia zewnętrzne lub pompę AIO.

Polecam tutaj wykorzystać kalkulator od BeQuiet który w sposób wizualny prezentuje maksymalne wykorzystanie zasilacza. Warto jednak pamiętać, że sprawność energetyczna zasilacza jest niższa niż jego moc maksymalna.

Przy 100% obciążeniu będzie to:

  • 85% dla zasilaczy 80 Plus Bronze
  • 89% dla zasilaczy 80 Plus Gold
  • 90% dla zasilaczy 80 Plus Platinum

Oznacza to, że o ile 750W zasilacz jest nam w stanie dostarczyć 750W na wyjściu to przy niższej sprawności z sieci energetycznej będzie pobierał zdecydowanie więcej niż 750W dlatego też dobierając zasilacz dobrym rozwiązaniem jest zdecydować się na taki który będzie operował w swoim optymalnym zakresie czyli w okolicach 80%-85% w peeku.

Nie ma się też co obawiać zasilaczy typu 80 Plus Bronze od znanych producentów, są to bardzo dobre jednostki do komputerów o niższym zapotrzebowaniu na energię w okolicy 400-600 Wat. Budując natomiast komputer gamingowy z i7-13700K i RTX 4080 powinniśmy przychylnym okiem spojrzeć w stronę mocniejszych jednostek z certyfikatem 80 Plus Platinum która lepiej znoszą nagłe wzrosty zapotrzebowania na energię generowane przez współczesne karty graficzne.

Wybierając zasilacz warto zwrócić uwagę na jednostki w standarcie ATX 3.0 które umożliwiają podłączenie bezpośrednie do zasilacza kabla przeznaczonego dla karty graficznej o kodowej nazwie 12VHPWR. Jest ot przewód wprowadzony pod koniec 2022 roku na potrzeby nowych kart NVidia i wszystko wskazuje na to, że z nami zostanie.

Generalnie, warto kupić zasilacz dobrego producenta w standardzie 80 Plus Bronze lub wyższym i wszystko będzie dobrze - oczywiście o odpowiedniej mocy.

Obudowa do komputera gamingowego?

Obudowa komputera

Ostatni element, obudowa. Tutaj mamy naprawdę przepotężny wybór zaczynając od budżetowych skrzynek za 200 zł a kończąc na potworach za ponad 2000 zł.

Zatem rodzi się zasadnicze pytania - czy warto dopłacić do droższej obudowy?

W moim odczuciu zdecydowanie tak! Na przestrzeni lat widziałem całą masę skrzynek różnych producentów z różnych przedziałów cenowych i jedno mogę powiedzieć na pewno - różnica w jakości wykonania pomiędzy budżetową obudową a obudową premium jest olbrzymia. Metal zamiast plastiku, lepszy przepływ powietrza, ciche i wydajne wentylatory PWM z niczym nieograniczonym RGB a do tego niebagatelny wygląd i ponad przeciętna pojemność.

Jeśli zależy Ci na komputerze który pomieści najnowsze karty graficzne o długości często przekraczającej 330 mm a do tego duża chłodnicę zainstalowaną z przodu warto zainwestować odrobinę więcej. Lepsza obudowa spełni nie tylko swoją podstawową funkcję jaką jest zabezpieczenie podzespołów i doprowadzenie do nich powietrza ale również będzie idealnym dopełnieniem genialnego zestawu.

Wybierając obudowę nie sugerujcie się jedynie krótkimi opisami zamieszczonymi w opisie produktu ponieważ przeważnie nie mówią one całej prawdy. Warto wejść na stronę producenta, pobrać kartę produktu i sprawdzić czy przypadkiem zamontowanie chłodnicy nie spowoduje, że zabraknie nam miejsca na kartę graficzną lub płytę główną. W opisie znajdzie różne konfiguracje podzespołów, dostępną powierzchnię w zależności od typu chłodzenia oraz maksymalne wymiary komponentów.

Ok, i co dalej zrobić research i złożyć komputer samemu czy kupić gotowca?

W tym przypadku trudno o jednoznaczną odpowiedź.

Masz czas, kochasz technologię, czujesz, że podołasz - działaj śmiało - budowanie komputerów to wspaniałe hobby - konsumuje dużo czasu ale też daje masę satysfakcji i emocji gdy pierwszy raz w życiu montuje się procesor za 2000 zł drżącymi rękami :-)

Chcesz samemu wybrać części jednak nie koniecznie zajmować się montażem, napisz do nas kontakt@madmangaming.pl - doradzimy i wycenimy maszynę w atrakcyjnych cenach. Pomożemy Ci wybrać obudowę która wpędzi w osłupienie Twoich znajomych i idealnie będzie współgrała chłodzeniem wodnym czy dodatkowymi wentylatorami.

Szukasz idealnie dobranego zestawu którym będziesz cieszyć się przez lata w obudowie premium, o niebagatelnym wyglądzie - skorzystaj z naszego konfiguratora, określ budżet a już za kilka dni będziesz ciesz się rozgrywką. W standardzie dostajesz pełne testy obciążeniowe, montaż oraz konfigurację komputera tak by sprzęt nadawał się do użytku natychmiast po wyjęciu z pudełka.

Ten poradnik był dla Ciebie pomocny, podziel się nim ze znajomymi!

masz konkretne wymagania?

Napisz, a ustalimy co i jak :)

Bądź na Bieżąco z tematem

Zapisz się na nasz newsletter

newsletter box background